2021 год у Беларусі

Год народнага адзiнства

алі ў Вас паўсталі пытанні, на якія Вы не знайшлі адказаў, альбо ў Вас з'явіліся дадатковыя пытанні па існуючым на сайце матэрыялу, Вы можаце задаць іх нам, скарыстаўшыся формай зваротнай сувязі

Вам акажуць інфармацыйную дапамогу, калі Вы знаходзіцесяў цяжкай жыццёвай сітуацыі
У мэтах прафілактыкі коронавирусной інфекцыі:
- выконвайце правілы асабістай гігіены;
-насіце маскі ў грамадскіх месцах;
- выконвайце правілы сацыяльнай дыстанцыі.

Інфармацыйны матэрыял- ТУТ

06 06 2021

Больш фатаграфій і відэа ТУТ

Мерапрыемства прайшло ў мэтах папулярызацыі лепшых узораў класічнай рускай літаратуры, павышэння цікавасці да кнігі і чытання, фарміравання паважлівага стаўлення да роднай культуры і рускай літаратурнай мове.
Настаўнікі і навучэнцы нашай школы прынялі ўдзел у гучных чытаннях «Ёсць імёны, як сонца! Імёны - як музыка! » разам з Гомельскім абласным аддзяленнем РГА "Рускае таварыства" і Расійскім Цэнтрам навукі і культуры ў г. Гомелі (Прадстаўніцтва Рассупрацоўніцтва ў Беларусі).
Пушкін заўсёды сучасны. Ён хвалюе нас сёння не менш, а можа і больш, чым хваляваў шмат гадоў таму. Яго словамі тлумачацца ў каханні, пушкінскія вершы ўспамінаюць, любуючыся прыгажосцю прыроды роднага краю. Жыццё паэта кароткая і ў той жа час бясконцая. Яна падобная на адзін цудоўны момант, а кожнае імгненне яе - на цэлае жыццё.
Сёння, 6 чэрвеня, споўнілася 222 гады з дня нараджэння вялікага рускага паэта Аляксандра Сяргеевіча Пушкіна.

Алена Мікалаеўна Шацько, старшыня Гомельскага абласнога аддзялення РГА "Рускае таварыства" распавяла, што творы вялікага паэта радуюць аматараў літаратуры сваім пышным складам і ў наш час. Бо лічыцца, што менавіта Пушкін стаў заснавальнікам сучаснай беларускай літаратурнай мовы, на якой мы размаўляем ў 21 стагоддзі.
З шчырымі словамі віншавання перад прысутнымі выступіла Наталля Аляксандраўна Авралёва - намеснік кіраўніка прадстаўніцтва Рассупрацоўніцтва ў Рэспубліцы Беларусь, кіраўнік Расійскага Цэнтра навукі і культуры ў Гомелі, першы сакратар Пасольства Расійскай Федэрацыі ў Рэспубліцы Беларусь. Яна сказала, што кожны дзень нараджэння Пушкіна - нагода, каб яшчэ раз успомніць паэта, яго дзіўную лёс, яго непаўторныя вершы.

Рамантычную нотку ўрачыстасці надалі бальныя танцы, якія грацыёзна выканалі выпускнікі ДУА "Сярэдняя школа № 66 г. Гомеля". Хлопцы паказалі тэатральны фрагмент з пушкінскага балю: падеграс, полька, паланэз і вальс. Нумар быў цудоўны, яго па вартасці ацанілі апладысментамі госці і ўдзельнікі свята.
Вольга Аляксееўна Тарнаўскага - філолаг, член РГА "Рускае таварыства" адзначыла, што дзякуючы майстэрству і таленту перакладчыкаў, творы Аляксандра Сяргеевіча атрымалі прызнанне ва ўсім свеце і Пушкінскі дзень адзначаецца на ўсіх кантынентах. І нават у Афрыцы, дзе знаходзяцца карані паэта.

Зачаравала прысутных выкананне рамансаў. Бо раманс, гэта опера, толькі маленькая, у якой крыецца часам гісторыя цэлага жыцця. Аляксей Марусаў і Аляксандра Ясючэня, настаўнікі ДУА "Сярэдняя школа № 66 г. Гомеля" і вядучыя гэтага мерапрыемства, выканалі музычныя кампазіцыі «Серебряная мяцеліца» і «Вы гуляеце са мной, я бачу!". Удзельнікі ўрачыстасці апладзіравалі і крычалі ім «Брава! ».

У паэтычным марафоне прынялі ўдзел паэты, члены Саюза пісьменнікаў Беларусі (Гомельскае аддзяленне) Іна Спасибина і Ала Бялькова. Навучэнцы з гурткоў «Маска» і «Юный бібліёграф» Арцём Масальскі і Андрэй Лыскин прачыталі верш «Зімовы вечар» і «У Лукамор'я дуб зялёны» (урывак з паэмы «Руслан і Людміла»).

У завяршэнне мерапрыемства, па традыцыі, прысутныя ўсклалі кветкі да помніка вялікага А.С. Пушкіна.
Сваімі ўражаннямі падзялілася адзінаццацікласніца Анастасія Грачуха: «Сёння вельмі ўрачысты дзень - дзень нараджэння Аляксандра Сяргеевіча Пушкіна і Дзень рускай мовы. Аляксандр Сяргеевіч - гэта мой самы любімы пісьменнік, паэт, чалавек, перад якім я схіляюся і ў якога я вучуся ».

А самы юны ўдзельнік гучных чытанняў Андрэй Лыскин распавёў: «Мне нават здаецца, што мой любімы навуковец кот - гэта на самай справе сам Аляксандр Сяргеевіч, які калісьці сваімі мяккімі і пухнатымі лапкамі« ідзе направа - песьню заводзіць », а калі -« налева - казку кажа ". Вучоны кот працягла «варкоча» шмат казак, у якіх адбываюцца цуды і чараўніцтва ».